نسخه چاپي

زمینه تداوم خدمت رسانی به مردم با مدیریت برنامه محور

افتتاح خطی از امید در سرزمینی از جنس بهشت!

باید جزو خوش‌شانس‌ترین آدم‌های روی زمین باشی تا در عرض کمتر از ۵ ماه، بار دیگر، حرم امنش تو را به سوی خود بخواند و نایب‌الزیاره دیگران شوی!

یعنی سفر به خراسانی را آغاز کنی که یک دنیا تاریخ، زیبایی و تمدن را در خود جای داده و هرکجا قدم می‌گذاری، شکوه تاریخ و زیبایی طبیعت، تو را حیرت‌زده می‌کند! خراسان رضوی که مهد تمدن و جاذبه‌های فرهنگی و معنوی کشوری است که نامش با ذکر و زیارت بارگاه رضوی (ع) پیوند خورده و در پهنه وسیع خود با برخورداری از طبیعت بکر و دیدنی و با تنوع زیستی بسیار، یکی از مقاصد مطلوب و همیشگی برای طبیعت‌گردان نیز بوده است.

در دوازدهمین روز از «بهمن» همیشه جاوید، در غروبی زیبا و البته سرد، راهی سرزمین خورشید شدیم تا با سلامی دوباره به تکه‌ای از بهشت روی زمین، شادی مردمانی را به تماشا بنشینیم که به تازگی از نعمت گاز بهره‌مند شده‌اند.

گزارش خبرنگار شرکت ملی گاز ایران از این سفر را با هم پی می‌گیریم.

                              *************************************

درآمد

در بدو ورود به سرزمین ضامن آهو، همانند تمامی دفعات قبل، مورد استقبال گرم همکاران خونگرم روابط عمومی شرکت گاز استان خراسان رضوی به‌ویژه جواد آریانی، کارشناس روابط عمومی قرار گرفتیم. همکارانی که به رغم تأخیر یک‌ساعته، فرودگاه را ترک نکرده و همچنان به انتظار ایستاده بودند.

راهی محل اقامت خود شدیم تا با استراحتی کوتاه، برای سفر فردا به سمت تربت حیدریه برای افتتاح پروژه‌های گازرسانی که قرار بود صبح زود انجام شود، آماده شویم؛ هرچند که برخی از دوستان حرم امن ضامن آهو را بر استراحت ترجیح دادند.

                              *********************************

افتتاح خط انتقال گاز تربت‌حیدریه به کاشمر

ساعتی تا اذان صبح باقی مانده بود که با همکاران روابط عمومی شرکت گاز استان راهی تربت حیدریه شدیم تا بار دیگر در شادمانی مردمی شرکت کنیم که قرار بود با پیچاندن یک پیچ، گاز و به تبع آن، آرامش، گرما و رفاه را میهمان دائمی خانه‌های خویش سازند.

حتی منتظر سلام خورشید نیز نشدیم! حدود ۳ ساعت راه را به سرعت رفتیم تا در معیت معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، مدیران ارشد این شرکت، استاندار خراسان رضوی و جمعی از مقامات استانی و محلی و در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی و دومین روز از دهه مبارک فجر، خط انتقال گاز 16 اینچ تربت حیدریه به کاشمر را به بهره‌برداری برسانیم.

بهره‌برداری زودتر از موعد مقرر

در ابتدای مراسم، بهرام صلواتی معاون مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران اظهار کرد: خط انتقال گاز تربت حیدریه به کاشمر به طول 77 کیلومتر و با هدف تقویت و پایداری گاز شهرستان و روستاهای تربت حیدریه، کاشمر، برداسکن، رپوش، انابد و توسعه صنایع موجود و آتی منطقه از سوی شرکت ملی گاز ایران در دستور کار شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران قرار گرفت.

وی افزود: این پروژه پس از مشخص شدن پیمانکار اجرایی و مشاور آن مطابق زمانبندی و پیمان فی مابین قرار بود طی 15 ماه اجرا شود و بر این اساس در دی ماه سال 96 کلنگ آن زده شد و مقرر شده بود در اردیبهشت سال 98 تزریق گاز شود که خوشبختانه با سرعت بالا و با حفظ کیفیت و رعایت استانداردها  زودتر از موعد مقرربه بهره برداری رسید.

صلواتی با اشاره به اینکه هزینه این پروژه بالغ بر 650 میلیارد ریال بوده است، گفت: کلیه تجهیزات پروژه مذکور از سوی شرکت های داخلی تأمین شده است.

تقویت طرح گازرسانی به ۶۰ صنعت

در ادامه مسیر و پس از افتتاح خط انتقال گاز تربت حیدریه به کاشمر، مراسم دیگری نیز در همین منطقه برگزار و کلنگ پروژه خط انتقال گاز 30 اینچ تقویتی دیزباد - تربت حیدریه بر زمین زده شد.

معاون مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در حالی که کلنگ این پروژه را امام‌جمعه تربت‌حیدریه بر زمین می‌زد، اظهار داشت: این پروژه به طول 64 کیلومتر و با هزینه‌ای بالغ بر 1600 میلیارد ریال به بهره‌برداری می‌رسد که با تکمیل آن طرح گازرسانی به ۱۷۱ روستا، ۶۰ صنعت و ۴ شهر تقویت می‌شود.

وی در ادامه افزود: مطابق قرارداد ۱۵ ماه زمان برای اجرای این طرح مورد نیاز است.

به  گفته صلواتی، این خط انتقال شامل یک ایستگاه ارسال کننده، ۷ شیر بین راهی و دو ایستگاه حفاظت کاتدیک است که چهارجاده آسفالته، دوخط راه آهن و 18 رودخانه از جمله موانع خط به شمار می‌آید.

این مقام مسئول تصریح کرد: در این پروژه نیز در نظر داریم مانند خط تربت حیدریه- کاشمر از امکانات داخلی و موجودی انبار شرکت ملی گاز ایران استفاده کنیم تا آن را زودتر از موعد مقرر به پایان برسانیم.

هفته دولت آینده؛ پایان گازرسانی روستایی

سفر خود را به سمت دهستان نَسَر و استقرار در مسجد آن، ادامه دادیم تا در مراسم افتتاح و بهره‌برداری از پروژه‌های گازرسانی شرکت کنیم که مدت‌ها آرزوی مردم نَسَر بوده است.

نخستین سخنران این مراسم، علی رستمی، فرماندار ویژه تربت‌حیدریه بود که با عرض تبریک به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب و تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه و تشکر از حضور معاون وزیر نفت در امور گاز، مدیران ارشد شرکت در آیین بهره برداری و کلنگ زنی بیش از 1300 پروژه گاز رسانی استان خراسان رضوی که با حضور ، استاندار خراسان رضوی و جمعی از مقامات استانی و محلی، این‌ گونه آغاز سخن کرد: امروز با افتتاح این پروژه‌های گازرسانی، حدود ۱۰ هزار نفر از جمعیت جلگه‌رخ گازدار می‌شوند و به این ترتیب، مجموعه روستاهای باقیمانده که باید گازدار شوند، کمتر از ۱۱ روستا است که امیدواریم تا هفته دولت آینده، بتوانیم این روستاها را نیز افتتاح کنیم.

وی در پایان اظهار داشت: امیدواریم با حضور مهندس تربتی که از همشهریان خوب ما هستند و ما این انتصاب را به فال نیک می‌گیریم، بتوانیم بیش از پیش، وارد حوزه گازرسانی و خدمات‌رسانی آن به مردم خوب این استان شویم.

انقلاب ما انقلاب نور بود

سخنران بعدی مراسم، آیت‌الله عصمتی، امام جمعه تربت‌حیدریه بود که با عرض خیرمقدم به تمامی حاضرین و تبریک به خاطر عبور از چهل سالگی انقلابی که انفجار نور بود، چنین آغاز سخن کرد: خوشحالم در جمعی قرار دارم که همه از خدمتگزاران نظام و متعهد به خدمت‌رسانی به مردم هستند.

وی در ادامه اظهار داشت: امیدوارم همانطور که آقای استاندار عنوان کرده بودند که با یک رویکرد ویژه اقتصادی به این استان نگاه کرده و در جهاد اقتصادی با کمک مردم، وضعیت بهتری را برای مردم رقم بزنند.

به گفته امام جمعه تربت‌حیدریه، در حال حاضر، عرصه مبارزه با دشمن، شکل اقتصادی به خود گرفته و مردم باید با شرکت جدی در طرح و برنامه اقتصادی استاندار، در این عرصه مبارزه هم همانند دیگر عرصه‌ها، حضور داشته باشند.

آیت‌الله عصمتی با بیان این که به باور استاندار، مثلث اقتصادی ما عبارت است از مجلس، دولت و مردم، اظهار کرد: این مثلث اقتصادی با حضور علما و نظارت آن‌ها به منظور پیشرفت و رشد مسایل اقتصادی و ریشه‌کن کردن فقر، فساد و بیکاری می‌تواند جامعه را به رفاه و آرامش برساند.

انجام هزار کیلومتر خط انتقال گاز تا پایان سال جاری

معاون مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران به‌عنوان سخنران بعدی این مراسم، ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: خوشبختانه با افتتاح 15 پروژه در سال جاری توانسته ایم تا به حال حدود 925 کیلومتر خط انتقال گاز انجام دهیم و انشاءالله تا پایان سال این رقم را به هزار کیلومتر خواهیم رساند.

بهرام صلواتی در ادامه افزود: خط انتقال گاز تربت حیدریه به کاشمر ظرف ١٠ ماه علی رغم تحریم ها و مشکلات با همکاری خوب مقامات استان، پيمانکار ان، مشاوران و ... به پایان رسید و زمستانی آرام و گرم را برای مردم منطقه به ارمغان آورد .

وی افزود: شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران بازوی اجرایی شرکت ملی گاز ایران است و پروژه هایی مانند خطوط انتقال گاز، ایستگاه های تقلیل و تقویت فشار و نیز خطوط مخابراتی در وظیفه این شرکت است.

صلواتی در ادامه با بیان اینکه در سال 57، ما 2900 کیلومتر خط انتقال گاز داشته ایم، بیان کرد: به برکت انقلاب اسلامی این میزان در حال حاضر به بیش از 38 هزار کیلومتر رسیده است .

این مقام مسئول افزود: اجرای پروژه های خطوط انتقال گاز در سال های گذشته به مرور افزایش یافته و در سال 96، در زمان تصدی مهندس تربتی به عنوان مدیر عامل این شرکت موفق شدیم هزار کیلومتر خطوط انتقال را به بهره برداری برسانیم و امیدواریم که در سال 97 نیز بتوانیم هزار کیلومتر دیگر خط انتقال را انجام دهیم.

به گفته صلواتی، در سال جاری، تاکنون 5 ایستگاه تقویت فشار و حدود 940 کیلومتر خط مخابراتی نیز به بهره‌برداری رسیده است.

وی  ادامه داد: تمام این پروژه ها به دست پیمان کاران داخلی و دستان توانمند آنان انجام شده و کالاها، کالاهای ایرانی و مایه افتخار ماست .

صلواتی در پایان سخنان خود گفت: انشاءالله این شرکت بزودی شاهد انجام پروژه های فرامرزی نیز خواهد بود.

جایگاه ایران در منطقه، مایه افتخار است

دکتر باستانی، نماینده مردم تربت‌حیدریه در مجلس شورای اسلامی با تبریک چله انقلاب و تشکر و تقدیر از حضور مسئولین حاضر در جلسه، اظهار داشت: فرصت را غنیمت می‌شمارم و به همه شما عزیزان تبریک می‌گویم که پس از ۴ دهه، اکنون در جایی ایستاده‌ایم که باعث افتخار مردم ایران است.

وی در ادامه افزود: اکنون خوشحالیم که توانسته‌ایم با همین روش، ۶۵۰۰ میلیارد تومان در این استان، جذب سرمایه داشته باشیم و دقیقاً به خاطر همین زیرساخت‌هاست که که توانسته‌ایم پروژه‌های گازرسانی را به نتیجه برسانیم.

تلاش برای گسترش فرهنگ عدالت‌محوری

دکتر براتی، دیگر نماینده مردم تربت‌حیدریه در مجلس شورای اسلامی نیز با تبریک چهل سالگی انقلاب، اظهار داشت: درست است که در بحث عدالت‌گستری در این مناطق کمی تأخیر داشتیم ولی خدا را شاکریم که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم توانستیم تا حدی نظم و انضباط مالی را برقرار سازیم.

وی در ادامه افزود: باید بدانیم که دهه پنجم انقلاب، دهه مطالبه و پاسخگویی است. باید بتوانیم ثروت‌ها را به سمت نقاط ضعف هدایت کنیم.

بهره مندی 97 درصدی جمعیت روستایی استان خراسان رضوی از نعمت گاز تا پایان سال آینده

تا پایان سال آینده ضریب نفوذ گازرسانی روستایی دراستان خراسان رضوی به 97 و نیم درصد می رسد.

سیدحمید فانی مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی سخنران بعدی این مراسم بود که با این سخنان و تبریک چهل سالگی انقلاب، سخنان خود را آغاز کرد.

وی با بیان مطلب فوق اظهار کرد: امروز بزرگترین پروژه گازرسانی استان خراسان رضوی در چهل سالگی انقلاب در این نقطه به صورت پایلوت افتتاح شد.

فانی در ادامه با بیان اینکه شرکت گاز استان خراسان رضوی رتبه دوم در تعداد مشترکین با 2 میلیون و 200 هزار مشترک و رتبه نخست بدلیل 30 هزار کیلومتر شبکه گاز در کشور را داراست، افزود: سالانه 11 و نیم میلیارد متر مکعب گاز در این استان مصرف می شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی تصریح کرد: حدود 100 درصد جمعیت شهری گازدار شده و فقط شهر "بار" باقی مانده که شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در حال انجام این پروژه است و انشاءالله اوایل سال آینده، پروژه تکمیل می شود. همچنین در بخش روستایی نیز 85 درصد روستاهای بالای 20 خانوار از نعمت گاز بهره مند هستند که حدود 440 هزار خانوار را شامل می شود.

این مقام مسئول افزود: عملیات گاز رسانی به 550 روستای دیگر در حال انجام است که انتهای سال آینده پرونده گازرسانی آنها نیز تمام می شود و ضریب نفوذ گازرسانی روستایی به 97 و نیم درصد می رسد.

وی با بیان اینکه در سال 95 هر دو روز یک روستا در استان خراسان رضوی گازرسانی شد، ادامه داد: در سال ۹۶ نیز هر 12 ساعت یک عملیات اجرایی شروع و یک پروژه افتتاح می شد.

فانی در ادامه سخنان خود در خصوص پروژه خط انتقال گاز  تربت حیدریه - کاشمر و دیزباد- تربت حیدریه گفت: پروژه‌ای که امروز به بهره برداری رسید، دو پروژه خط انتقال بود که یکی افتتاح و یکی کلنگ زنی شد. همچنین امروز 113 روستا با جمعیت 19 هزار خانوار و شهر سمیع آباد در حوزه تربت جام به بهره برداری می رسد که مردم این مناطق بزودی اشتراک پذیری خود را آغاز می کنند ضمن اینکه 92 روستا عملیات اجرایی آنها آغاز می شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی گفت: در این روز همچنین 171 واحد صنعتی همزمان به بهره برداری می رسد .

وی با بیان اینکه سال آینده برای گازرسانی در استان سال خوبی است بیان کرد: نکته مهم این است که امروز همه مناطق مورد نظر گازدار می شوند ولی اگر درست و ایمن مصرف نکنیم قطعا باعث سلب آرامش خواهد شد.

راه‌اندازی مرکز آموزش اقتصادی، بهترین الگو برای توسعه اقتصاد کشور

انقلاب اسلامی طی چهل سال خدمات زیربنایی گسترده‌ای را انجام داده؛ چراكه در واقع دولت ها در تمام دنیا، بزرگترین مسولیت‌شان تأمین خدمات زیربنایی در همه حوزه‌هاست.

علیرضا رزم‌حسینی، استاندار خراسان رضوی سخنران بعدی مراسم نیز ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با بیان مطلب فوق، اظهار کرد: اما کار دیگری که دولت ها باید انجام دهند، توسعه اقتصاد خانوار روستایی است که این امر از سوی شرکت‌های توانمند و توسعه‌گرا انجام می‌شود.

وی افزود: در همین راستا ما در این استان قصد داریم بر اساس الگوي سازمان‌های موفق عمل کنیم.

به گفته رزم‌حسینی، اگر ما می‌خواهیم توسعه متوازن داشته باشیم، باید مثلث توسعه اقتصادی شامل سرمایه‌گزاران و کارآفرینان، نمایندگان مجلس و کارگزاران حکومت را سرلوحه كارهاي خود قرار دهيم؛ در اين صورت مي‌توانيم امنیت را در این سه رکن تجربه كنيم.

این مقام مسئول بیان کرد: به دلیل فساد اداری، بروکراسی اداری و ... باید مدلی را طراحی کنیم که مقدمه گذر از اين موارد باشد و ارکان حکومت بتوانند روی یک هدف مشترک متمرکز  شوند.

وی با بیان اینکه باید بتوانیم مردم را توانمند کنیم، ادامه داد: باید این گفتار را در استان خود نهادینه کنیم، این عقیده باید رواج پیدا کند كه باید مجاهد اقتصادی و یک کارآفرین قابل تربیت کنیم؛ توسعه منطقه‌ای این چنین بدست می‌آید.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: ضلع مهم‌تر، پرورش مجاهد اقتصادی است که ریسک می‌کند و برای جوانان علاوه بر تولید ثروت، اشتغال نيز ایجاد می‌کند.

رزم‌حسینی اظهار کرد: نکته دیگر اینکه اقتصاد مقاومتی، همان اقتصاد مردمی است و از این منظر درمی‌یابیم راه حل ساختن كشور بر عهده دولت‌ها نیست، بلکه با شرکت‌های غیردولتی است.

وی بیان کرد: بعد از کرمان، این دومین استان است که به 12 منطقه اقتصادی تقسیم شده و هر منطقه یک مسئول توسعه اقتصادی دارد، این بهترین الگو برای نجات کشور است .

رزم‌حسینی تأکید کرد: باید مرکز آموزش اقتصادی راه‌اندازی کرده و بهره‌وری داشته‌های خود را افزایش دهیم و با پول مردم و مؤسسات شغل ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه ما در دهه‌ای هستیم که چالش اصلی ما در حوزه اقتصادی است، اظهار کرد: دشمن هم مساله اشتغال جوانان را هدف گرفته است، پس باید فناوری‌های جدید را گسترش دهیم و در حوزه‌های مردمی اشتغالزایی کنیم.

استاندار خراسان رضوی گفت: امروز برای زیرساخت‌های اقتصادی کشور باید تلاش کرد، وقتی استان ما صد در صد جمعیت شهری‌اش گازدار است، یعنی همه دولت‌های قبل، در این راه تلاش کرده‌اند.

وی ادامه داد: امروز باید ما از فروش نفت، بتوانيم طرح‌های جدیدي را به کار گيريم، نه اینکه آن را صرف تامین هزینه‌های جاری در کشور كنيم.

استاندار خراسان رضوي در پايان اظهار داشت: ما برای ارتقای اخلاق، انقلاب کردیم و اخلاق ارتقا یافته با اقتصاد درست و سالم، کامل می‌شود.

گازرساني به ٣ هزار روستا در سال ٩٧

سخنران تمام‌کننده این مراسم، معاون وزیر نفت در امور گاز و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران بود که چنین آغاز سخن کرد: پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان امسال که چهلمین سال انقلاب است ۳ هزار روستا به شبکه گاز متصل شود که این رقم تاکنون بی‌سابقه بوده است.

حسن منتظرتربتی با بیان مطلب فوق افزود: انقلاب ما در آستانه 40سالگی است و ما در فرهنگ مان 40 سالگی را سال تکمیل می‌دانیم .

وی افزود: باید از تجربه 40 سالگی انقلاب به خوبی استفاده کرده و با تدبیر و اندیشه و درایت رو به جلو حرکت کنیم.

تربتی در ادامه سخنان خود بیان کرد: پیش از آنکه گاز به دست هر خانوار برسد در هر سال ۲ هزار لیتر نفت سفید از سوی هر خانواده مصرف می‌شد که قیمت جهانی آن حدود 10 تا 12 میلیون تومان بود كه با جايگزين كردن آن با گاز طبيعي، اين رقم اکنون طرح‌ها و پروژه‌های دیگر را خوراك مي‌دهد.

وي ادامه داد: اما پس از رسیدن گاز به دست هر خانوار، چون مصرف آن راحت تر است، ميزان مصرف كمي بيشتر و به میزان ۲ هزار و ۵۰۰ مترمکعب در سال ‌رسیده که با احتساب قیمت جهانی گاز، چيزي حدود ٥ میلیون تومان هزينه ساليانه هر خانوار مي‌شود كه به اين ترتيب، مازاد نفت سفيد فروش رفته و هزينه گازرساني به ساير روستاها تامين مي شود.

معاون وزیر نفت در امور گاز ادامه داد: استفاده از بند (ق) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ زمینه‌ساز آن شد تا با رسیدن گاز به صنایع و خانواده‌ها در مصرف گازوئیل و نفت سفید صرفه‌جویی کنیم و از محل فروش آنها روستاها و صنایع بعدی را گازرسانی کنیم که این همان درایت 40 سالگی است .

مهندس تربتی تصریح کرد: امید داریم با حمایت نمایندگان مجلس بتوانیم خدمات بیشتری را برای مردم انجام دهیم .

وي تصريح كرد: شرکت ملی گاز ایران افتخار دارد که در 40 سالگی انقلاب به پایان گاز رسانی به شهرها نزديك شده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در پايان گفت: شركت ملي گاز ايران افتخار دارد بگويد صنعت گاز، انقلابي‌ترين صنعتي است كه در تمامی این مدت، مردمي‌ترين خدمات را ارايه داده و مي‌دهد.

برآورده شدن آرزوی یک اسیر شهید

پس از اتمام سخنان مهندس تربتی و روشن کردن نمادین مشعل گاز در مسجد نَسَر و دیدن فیلمی کوتاه از دستاوردهای شرکت ملی گاز ایران، راهی منزل یکی از شهدای گرانقدر شدیم که آرزویش گازدار شدن نَسَر و روستاهای اطراف آن بود. آرزویی که به زمان حیات شهید براتعلی عباس‌پور، قَد نداد! اسیری که سال‌ها در اسارت بود و پس از آزادی، در سال ۸۲، بواسطه صدمات ناشی از بمب‌های شیمیایی، شربت شهادت را نوشید.

پس از اتمام مراسم، راهی مشهد مقدس شدیم تا بار دیگر در جوار حرمش، لحظاتی را با امام رحمت خلوت کرده و خود را سبک و رها سازیم.

نهادینه شدن توجه به نیروی انسانی در دل مدیران

در ادامه این سفر، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران شنبه در نشستی صمیمی با مدیران و رؤسای شرکت گاز استان خراسان رضوی در تأیید نیروی انسانی اظهار داشت: نیروی انسانی اگر دل‌خوش باشد و خود را متعلق به سازمان بداند، اتفاقات خوبی می‌افتد.

وی ادامه داد: امروزه صنعت گاز با شتاب بسیار فزاینده‌ای در مسیر پیشرفت قرار دارد و در این بین، نقش و جایگاه نیروی انسانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

معاون وزیر نفت در امور گاز در ادامه افزود: صنعت گاز به معنای مجموعه‌ای از کارکنان و پیمانکاران است و برای تداوم مسیر موفقی که در آن گام نهاده‌ایم، باید برنامه محور باشیم و بدانیم قرار است چگونه آن را هدایت و راهبری کنیم.

وی اضافه کرد: خمیرمایه اصلی کار نیروی انسانی است. در پروژه های افتتاحیه و کلنگ زنی دهه فجر امسال، نه فقط مدیران بلکه همه ارکان سازمان درگیر بودند.

مهندس تربتی با بیان این که نیروی انسانی اگر دل‌خوش باشد و خود را متعلق به سازمان بداند، اتفاقات خوبی می‌افتد، گفت: اعتقاد دارم نیروی انسانی به توجه نیاز دارد و این توجه باید نهادینه شود. البته نباید توجه فقط کلامی باشد. برای تحقق این مهم اولین بحث، باور خودمان است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برای توسعه صنعت گاز نگرانی نداریم، اما برای بهره‌برداری از آن دغدغه‌مند هستیم. نخست باید فکر کنیم و با مدیریت برنامه محور، زمینه تداوم خدمت رسانی به مردم را دنبال کنیم.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حضور بانوان در صنعت گاز تصریح کرد: نباید نگاه جنسیتی در محیط کار حاکم باشد. اگرچه ورود بانوان در صنعت گاز نسبت به دیگر سازمان‌ها کمی دیرتر صورت گرفته، اما امروز شاهد حضور موفق آنان در رده های مختلف این صنعت هستیم.

گفتنی است؛ این نشست با سوال و جواب مدیران و روسای شرکت گاز استان خراسان رضوی با مدیرعامل و مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز ایران به پایان رسید.

صنعت گاز، انقلابی‌ترین صنعت و نماد خدمت به هموطنان در ایران اسلامی

در ادامه سفر، بازدید از واحدهای عملیاتی پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد نیز در دستور کار قرار گرفت و مهندس تربتی ضمن بازدید از واحدهای مختلف آن در جمع مسئولین پالایشگاهی، اظهار داشت: صنعت گاز، انقلابی ترین صنعت و از حیث مسئولیت پذیری جزو بهترین دستگاه‌های خدمت‌رسان در چهل سالگی انقلاب اسلامی به هموطنان است.

وی در ادامه، با بیان این مطلب، افزود: قبل از انقلاب فقط یک روستا به شبکه گاز متصل بود، اما امروز بیش از 27 هزار روستا به شبکه گاز متصل شده و در حال حاضر توسعه بخش روستایی به گونه‌ای پیش می‌رود که هر روز تعداد 10 روستا را به شبکه گاز متصل می‌کنیم.

مهندس تربتی تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته درصدد هستیم هر سال حدود سه هزار روستا را به شبگه گاز متصل کنیم و روستاهایی که قابلیت گازرسانی را دارند، تا سه سال آینده به شبکه گاز کشور متصل شوند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران بیان داشت: مجموع گاز تولیدی پالایشگاه‌های گازی کشور حدود 800 میلیون مترمکعب در روز است که به لحاظ ارزش حرارتی، معادل پنج میلیون بشکه نفت می باشد.

مهندس تربتی خاطر نشان کرد: در حال حاضر 37 هزار کیلومتر خطوط لوله فشار قوی در سطح کشور داریم که از مجموع پالایشگاه‌های گازی کشور، انرژی پاک گاز طبیعی را به ورودی شهرها رسانده و حدود 350 هزار کیلومتر خطوط لوله در شبکه های شهری، گاز را به مبادی منازل جهت تامین رفاه هموطنان می رساند.

وی همچنین به نقش پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد در حوزه تامین انرژی اشاره و تاکید کرد: هر چند شبکه خطوط لوله به گونه ای طراحی و اجرا شده که کلیه خطوط به هم متصل است اما پالایشگاه گاز هاشمی نژاد به لحاظ اینکه تنها تامین کننده انرژی در منطقه شمال و شمال شرق کشور است و گاز استان های خراسان رضوی، جنوبی و شمالی از سوی این مجتمع تامین می شود از اهمیت ویژه‌ای به خصوص در فصل حداکثر مصرف، یعنی زمستان برخوردار است.

واگذاری مدیریت شبکه گاز کشور به بخش خصوصی در آینده

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان اینکه نگاه ما در آینده بحث مدیریت تامین گاز کشور است، از واگذاری مدیریت شبکه گاز کشور به بخش خصوصی خبر داد و اضافه کرد: ما در چارچوب مدیریت تامین انرژی پاک و مطمئن برای مردم، باید روابط و قوانین برون‌سپاری را ارتقا داده تا در آینده نزدیک بهره برداری از پالایشگاه ها، بهره برداری خطوط لوله و توزیع گاز در شهرها به بخش خصوصی واگذار و انجام شود.

مهندس تربتی ادامه داد: روز شنبه 13 بهمن ماه، یک خط انتقال و 113 روستا در استان خراسان رضوی به شبکه گاز کشور متصل و عملیات اجرایی گازرسانی یک خط انتقال دیگر و 90 روستا نیز در جنوب خراسان رضوی با اعتباری بالغ بر 550 میلیارد تومان نیز آغاز شد که این اعداد و ارقام در همه استان‌های کشور در دهه مبارک فجر در حال انجام و در نوع خود، بی‌نظیر است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در پایان در خصوص افتتاح پروژه های صنعت گاز در دهه فجر یادآور شد: همزمان با دهه مبارک فجر 97، بیش از دو هزار و 350 پروژه با اعتباری بالغ بر سه هزار و 500 میلیارد تومان نیز به بهره‌برداری خواهد رسید.

باز هم سفری دیگر در مسیر افتتاح پروژه‌های گازرسانی به پایان رسید تا به ما یادآور شود که گاز این عطیه الهی، در پوشش گازرسانی به شهرها و روستاهای کشور، مسئولیتی عظیم برگردن ما نهاده تا با فرآورش و رساندن آن به مردم خوب کشورمان، ذره‌ای از دین خود را به آنان ادا کرده باشیم.

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران

خبرنگار: سهیلا زمانی

  • تاریخ درج خبر :
  • 1397/11/28 - ١٣:٤٦
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 10661
کلید واژه ها :
    بدون کلید واژه
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: