صفحه اصلی > دانش و اطلاعات > پیشکسوتان صنعت گاز > مصاحبه با پیشکسوتان تلاشگر  


نسخه چاپي

محمد کرمی

معرفی و سابقه ی فعالیت ها

 اینجانب محمد کرمی هستم، در آبان ماه سال 1362 در شرکت ملّی نفت ایران در واحد خطوط لوله و مخابرات مشغول به کار شدم و 32 سال سابقه کار با مدرک دیپلم بازرگانی دارم و دو فرزند دارم. آخرین سمت من کارشناس ارشد فنی حوزه مدیریت عامل است.در سال 1362 بعنوان بایگان به استخدام شرکت ملّی نفت درآمدم، از سال 1365 الی 1371 در دفتر وزیر نفت وقت مشغول بکار شدم. سمت من کارمند دفتری و رئیس دبیرخانه وزارتی بود و از سال 1371 الی 1375 در دیگر واحدهای شرکت ملّی نفت از جمله شرکت کالای نفت و پخش فرآورده های نفتی با سمت آنالیز طبقه بندی کالا، کارمند بانک و تطبیق اسناد، مسئول تدارکات و خریدهای داخلی و کارمند توزیع و فروش چهار فرآورده های نفتی بودم . در سال  1375 به شرکت ملّی گاز ایران منتقل شدم و از آن زمان تا کنون در خدمت شرکت ملّی گاز هستم

علت انتخاب صنعت گاز به عنوان شغل

زمانی که سال 75 در شرکت ملّی پخش فرآورده های نفتی مشغول وقت به کار بودم مسئولین احساس کردند که نیاز است چند وقتی به صورت مأمور در شرکت ملّی گاز ایران انجام وظیفه کنم، برای من فرقی نمی‌کرد در نفت باشم یا گاز، هر جا احساس می‌کردم که نیاز به خدمات من است فرقی نمی‌کرد ، هر جای صنعت آماده بودم. قراردادی که در ابتدای خدمت امضاء کرده بودم این بود که من هر جا که شرکت تشخیص داد همان جا بروم و در ابتدا به صورت مأمور و سپس به شرکت ملّی گاز منتقل شدم و این باعث شد که تا الان مدت طولانی قریب 18 الی 19  سال در صنعت گاز مشغول کار باشم.

رمز موفقیت ؛ نظم ، انضباط ، احترام

همیشه سعی کرده‌ام نظم، انضباط، احترام، رازداری و رعایت قوانین را در شرکت سرلوحه کار خود قرار بدهم تا در جهت اعتلای هرچه بیشتر شرکت ملی گاز ایران قدم برداشته باشم. من برای شخص کار نمی‌کنم بلکه برای شرکت ملّی گاز ایران کار می‌کنم و دید من، دید شرکتی است وتمام مدتی که کارمی‌کردم هدف من این بود که بین مدیر عامل شرکت ملّی گاز ایران و مجموعه شرکت گاز و همینطور بین این مجموعه با بیرون از شرکت ارتباط مناسب و تعادلی ایجاد شود ، برای همین هر کسی که آمده از قبل یا مرا می شناخته و از قبل پرس و جو کرده و یا شخص را امتحان می کند و بعد شرایط را با توجه به موقعیت دفتر مد نظر می گیرد . این آقایانی که تشریف می‌آوردند و ما چند سال در خدمتشان بودیم با آگاهی کامل به شرکت ملی گاز ایران می‌آمدند.

خاطره تلخ بمباران تلمبه خانه تنگه فنی

بنده حاج آقا محمد نژاد را از نفت می‌شناختم و آن زمانی که مشغول به کار و استخدام شدم در مدیریت خطوط لوله و مخابرات بود و ایشان به عنوان عضو هیئت‌مدیره شرکت ملی نفت ایران و مدیر پخش خطوط لوله و مخابرات بودند و یکی از سنگین‌ترین مسئولیت‌های که ایشان داشت رئیس سوخت‌رسانی به مناطق جنگی و جبهه بود و من هم تا جایی که می‌توانستم در کنار ایشان انجام وظیفه می‌کردم. زمان جنگ مسایل بحرانی خیلی پیش می‌آمد، تلمبه خانه ها را بمباران می‌کردند، تأسیسات را می‌زدند ،  به عنوان نمونه یکی از خاطرات بدی که هنوز در ذهنم است خاطرات بمباران تلمبه خانه‌‌ی تنگه فنّی بود که این تلمبه خانه در جایی واقع شده بود که واردات نفت خام و چهار فرآورده را از خوزستان و لرستان دریافت می‌کرد و بیش از 50 بار این تلمبه خانه را که در موقعیت حساسی نیز بود ، بمباران کرده بودند و یا وقتی توربین ها راه‌اندازی شد متأسفانه خبر دادند که دوباره آنجا را بمباران کردند و یکی از حوادثی که  واقعاً جای تأسف داشت این بود که وقتی هواپیماهای عراقی حمله کردند و کارکنان شریف ما به پناهگاه رفته بودند پناهگاه را هم زدند و من بایستی این خبر را به مدیرعامل می‌گفتم هنوز یادم هست که نفرات بیرون، از جلسه رفته بودند ، همه با این خوشحالی که تلمبه خانه راه‌اندازی شده بود ولی متأسفانه مجدد آن‌ها را حسب دستور مدیر عامل وقت برای جلسه برگرداندم. ایشان و دیگر همکاران بسیار ناراحت بودند و تعدادی از همکاران ما هم در پناهگاه شهید شده بود که خیلی متاثر کننده بود. زمان آقای آقازاده وزیر محترم وقت، ایشان بخشنامه کردند که تلمبه خانه تنگه فنی به عنوان جبهه و خط مقدم جبهه است و کسانی که در این تلمبه خانه کار می‌کردند و به مناطق جنگی رفتند ، برگردند و مشغول به کار شوند.

خاطرات تلخ و شیرین

موقعی که صادرات گاز به ترکیه آغاز شد بنده هم آنجا حضور داشتم و این افتتاحیه خاطره خوبی بود که خاطرم مانده است. یکی دیگر از خاطرات من در صنعت نفت زمانی بود که در مردادماه 1370 برای مهار چاه های نفت آن کشور به کویت اعزام‌ شده بودم. کشور کویت هیچ امکاناتی در اختیار ما نگذاشته بود، یعنی به همکاران شرکت ملّی نفت مناطق نفت‌خیز و حفاری که آن جا حضور داشتند کم لطفی می‌کردند . در حالی که آمریکایی‌ها در آنجا با امکانات کامل حضور داشتند ولی خوشبختانه همکاران در صنعت نفت ایران توانستند اولین چاه نفت کویت را با کمترین امکانات مهار کنند و این اتفاق با توجه به ابعاد جهانی آن، بسیار خاطره خوب و خوشی برای من بود. پس از پایان مأموریت در آن زمان مثل بقیه همکاران مورد تقدیر و تشکر قرار گرفتم. شاید بدترین خاطره ای که یادم است زمانی بود که من به آقای مهندس کسائی زاده زنگ زدم که عید غدیر را به وی تبریک بگوییم، ایشان گفتند ترکمنستان گاز را قطع کرده است و من چون می‌دانستم اگر ترکمنستان گاز را قطع کرده باشد به زودی باید شاهد قطع گاز در شبکه توزیع سراسر کشور، مخصوصاً استان‌های شمالی کشور باشیم؛ من خارج از تهران بودم اما خودم را به دفتر رساندم، ولی به دلیل افزایش قیمت گازی که ترکمن ها می‌خواستند و شرکت زیر بار نرفت متأسفانه بعلت ثابت بودن سرما در تمام کشور قطع گاز وسیع بود، مخصوصاً استان‌های شمالی کشورمان و من آن شب تا صبح در اداره بودم و یادم هست ساعت یازده و نیم شب بود آقای مهندس نوذری که وزیر محترم وقت آن موقع بودند تماس گرفتند و من جواب دادم وضعیت را پرسیدند وضعیت گاز را توضیح دادم و گفتند فردا صبح زود می‌آیند و از دیسپچینگ بازدید می‌کنند و به شخصاً بر میعانات گازرسانی کشور نظاره می‌کنند.

وضعیت عمومی شرکت ملی گاز ایران در گذشته ، حال و چشم‌انداز آینده

همان طور که استحضار دارید در سال 1344شرکت ملّی گاز ایران با سرمایه بیست و پنج میلیارد ریال تأسیس شد و شرکت بر اساس برنامه‌ای که داشت هدفش از تأسیس ،توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور بود و تا اوایل انقلاب ما بیشتر از سی وشش میلیون مترمکعب در روز تولید نداشتیم اما به لطف خدا اکنون به جایی رسیده‌ایم که شرکت ملّی گاز ایران شرکت برتر خاورمیانه در عرضه گاز است و این شرکت به عنوان یکی از چهار شرکت اصلی وزارت نفت، تا حدود هفتاد و پنج درصد سوخت کشور را تأمین می‌کند و الان معادل750 میلیون مترمکعب گاز در روز تولید و پالایش می شود. و این مسئله نشان‌دهنده این است که تمام پالایشگاه ها و مجتمع های پالایشی ما فعالانه و مخصوصاً در زمستان با تمام ظرفیت کار می‌کنند.تقریباً حدود 249 واحد توربوکمپرسور در 73 ایستگاه تقویت فشار گاز در شرکت ملی گاز کار می‌کند، تمام این‌ها نشان‌دهنده ی این است که شرکت ملّی گاز ایران دارد به خوبی پیش می‌رود. 36 هزار کیلومتر خط لوله را ترسیم و کشیده است. هم اکنون بیش از 96 % خانوار شهری و 64 % خانواده روستایی تحت پوشش گازرسانی هستند و اینها رشد و شکوفایی و دوران طلایی در شرکت ملی گاز ایران را نشان می دهد .  این‌ها همه نشان ‌دهنده ی این است که طبق برنامه پنج ساله‌ ی برنامه ششم توسعه اقتصادی کشور که پیش رو داریم رو به پیشرفت هستیم و در پایان برنامه ی ششم باید یک چیزی حدود یک میلیاردو سیصد میلیون مترمکعب گاز تولید شود و این چیزی نیست که به همین سادگی به دست بیاید. با تلاش و کوشش شبانه‌روزی پرسنل شرکت ملّی گاز ایران انجام می‌شود و یک موردی که باید اضافه کنم این است که ایران جزو یکی از پنج کشور دارای ذخیره تثبیت‌شده‌ گاز دنیاست که با 8/33 تریلیون مترمکعب در مقام اول و بعد از آن روسیه  با 31 و  قطر با 24 و کشورهای دیگردر ردیف های بعدی هستند .

استرس و مدیریت بحران

در مواقع بحران اولین کاری کهباید انجام بدهم این است که خونسرد باشم، اگر من هم خودم استرس داشته باشم این استرس و فشار به مدیرعامل منتقل می‌شود ، ایشان باید تصمیم‌گیری کند. اولین کاری که باید انجام دهم این است که جلساتی که ایشان در پیش دارند را کنسل کنم و جلسات عملیاتی بگذارم و ایشان دیگر تمام فکرش روی بحران متمرکزشود و اگر کسی با ایشان برنامه یا کاری داشته باشد به دیگر مدیریت‌ها محول می کنم که مدیرعامل با خیال راحت بتوانند جلسات بحران خود را بخوبی مدیریت و برگزار کنند.

کار کردن با شش مدیر عامل با همه فراز و نشیب ها

من تا جایی که توانستم منافع شرکت و مقررات شرکت را رعایت و درنظرگرفتم . همیشه سعی کرده‌ام کارهای محول شده را به نحو احسنت انجام دهم ، در مورد ارزیابی باید مسئولین محترمی که مستقیم با آن‌ها کار می‌کنم نظر دهند که عملکرد و ارزیابی من خوب بوده است یا بد؟ ولی با توجه به جا به جایی مدیر عامل‌هایی که می‌آیند و می‌روند احتمال می‌دهم نظرشان مثبت باشد. به هرحال من همهی آنها را به عنوان یک معلم و استاد خوب و دلسوز می شناسم.   درزمانی که بحرانی به وجود می‌آید ، من بایستی سپر بلای خیلی از مسائل باشم، خیلی از اتفاقات ممکن است بیافتد که من به مدیرعامل منتقل نکنم و بعد از ایشان عذرخواهی می‌کنم به عنوان مثال مادر یکی از مدیران عامل سابق گاز در بیمارستان بستری بود ما مشکل بحران داشتیم ولی من آن را بروز ندادم و گفتم صبر کنم یک مقداری از آن شرایط خارج شویم بعد بگویم اتفاقات زیاد افتاده است و اینجا جا دارد موردی را هم بگوییم که راجع به مسئله‌ای هست که فشار کار روی مسئولین است .   مسئولین از صبح تا شب در اداره هستند وقتی مدیران عامل به منزل مراجعه می‌کنند تازه تماس های مسئولین رده بالای کشور و دیگران با ایشان شروع می شود . ما در این شرایط چند تا از مدیران عامل را داشته ‌ایم که من پیگیری کردم فهمیدم در اثر فشار کاری در بیمارستان بستری هستند. همین طوری نیست که کسی مدیریت قبول می‌کند. مدیران عامل محترم فعلی و قبلی 24 ساعته آماده و پیگیر بودند همه زحمت کشیدند و این تولید گازی که الان به 750 میلیون مترمکعب رسیده جز پشتکار، پیگیری و مدیریت صحیح این آقایان به وجود نیامده است. در سال 92 خوشبختانه بحران گاز نداشتیم با توجه به این که گاز وارداتی از ترکمنستان هم قطع شده بود و استان‌های شمالی کشور نزدیک بود با بحران مواجه شوند که خوشبختانه با مدیریت و با تدابیری که اتخاذ شده بود علی‌رغم مشکلاتی که برای مردم پیش آمده بود گاز این مناطق قطع نشد، و این را یکی از دلایل بسیار خوبی می‌دانیم که مدیریت صحیح شرکت ملّی گاز ایران اندیشیده‌ بود .   بعضی مواقع مدیریت بحران پیش می‌آمد که من موردی را به مدیر با تأخیر بگویم تا این‌که آرامش برقرار شود و در این شرایط هیچ وقت توبیخ نشده ام. تا حالا هدفی که داشته ام فقط ایجاد آرامش در شرکت ملّی گاز ایران بود و قبل از این که چیزی بگویم مقدمات کار را انجام می‌دادم بعد مطلب را منتقل می‌کردم. خلاصه یک سری تدابیر جلوتر اندیشه کرده بودم و روی این حساب مدیران عامل محترم هیچ‌وقت من را توبیخ نمی کردند هدف من رفع مشکل و سربلندی شرکت ملّی گاز است و می‌خواهم کمک کنم و قصدم غیر از این هیچ‌چیزدیگر نبوده است اگر غیر از این بود من در سال 1388 بعنوان کارمند نمونه معرفی نمی شدم .  البته نظر لطف خود مدیران محترم عامل شرکت ملّی گاز بود که به من اطمینان داشتند و اطمینان کردند که چنین مسئله را به وجود می‌آوردم می‌دانید که شرکت ملّی گاز ایران از سال 86 تا سال 90 بحران‌های سختی را پشت سرگذاشت.سال 86 همان زمانی بود که ترکمنستان گاز را قطع کرد و استان‌های شمالی کشور ما با مشکل مواجه شدند و من شبانه آمدم دفتر با دیسپچینگ با مدیرهای عامل شرکت‌های گاز استانی صحبت کردم و به‌ آن‌ها دلگرمی دادم حتی گفتم آقای وزیر فردا تشریف می‌آورند دفتر، شما تا جایی که می‌توانید در منطقه باشید و کمک کنید. ما حادثه‌های دیگر هم داشتیم ، حادثه ی سال 90 بود که در اوج روز شکوفایی 22 بهمن مردم در راهپیمایی آماده می‌شدند که در مراسم شرکت کنند.ساعت 5 صبح همان روز به من خبر دادند که خط دوم ، سوم و چهارم متأسفانه خرابکاری شده و گاز قطع شده تمام این‌ها نشان‌دهنده‌ این است که دشمن دنبال ضربه زدن به ما بود من بایستی این‌هارا منتقل می‌کردم علی‌رغم اینکه شاید از مبادی ذی‌ ربط به اطلاع ایشان رسانده بودند ولی همین که روز تعطیل صبح زود ساعت 30 : 5 ،6 خودم را می‌رساندم به اداره و اعلام آمادگی می‌کردم خودش برای مدیر عامل شرکت دلگرمی بود و می‌دانستند یکی در دفتر حضور دارد و می‌تواند تمام برنامه‌هابی که ایشان داشتند را هندل کند .به همین خاطر با دل و جان می‌آمدم . علی‌رغم این‌که آن روز فشاری که روی مدیر عامل بود می‌دانستم چه مشکلاتی دارد چون بایستی اکیپ‌های عملیاتی خطوط انتقال گاز پالایشگاه‌ها دیسپچینگ آماده باشند حرکت کنند و تمام گروه‌های تخصصی خواسته شده از استان‌های دیگر خودشان را به محل حادثه برسانند. اگرحضورآن‌ها نبود متأسفانه کسانی که از راهپیمایی می‌آمده‌اند و با مشکل قطعی گاز مواجه می‌شدند خیلی بد می شد و خوشبختانه با مدیریت کردن بحران مشکل بر طرف شد. و مسئله ی بعدی بحران گاز گاهی وقت‌ها آنقدر شدید بود که حد نداشت طوری که یکی از مدیران عامل محترم وقت به خاطر فشار‌هایی که روی ایشان در زمستان بوجود می آمد متأسفانه دو بار در سی‌سی یو بستری شد. برای مثال متأسفانه کشور ترکمنستان واردات گاز را به علت بدقولی علی‌رغم تفاهم‌نامه‌ای که بین شرکت ملّی گاز و ترکمن گاز بود به مرور کم می‌کردند و بعد کلاً قطع می‌کردند‌‌‌ و مشکلساز بود. تمام این شرایط در زمستان پیش می‌آمد. بنابراین شرکت ملی گاز ایران باید تدابیر را برای زمستان می‌اند‌یشید که مردم در زمستان بامشکل مواجه نشوند که خوشبختانه این کار مهم هم انجام شد.

تشریح یک بحران تلخ و انفجاری دردناک

یکی از بحران‌های بسیار تلخ برای من در سال90بود که آقای مهندس اوجی در خط سراسری مشهد بودند ، در حین تعمیرات خط هشتم سراسری انفجاری روی داد و متأسفانه تعدادی ازهمکاران قراردادی ما آنجا فوت کردند و این اتفاق درست زمانی رخ داد که در حال راه‌اندازی خط بودند.حوادثی که این چند سال رخ داد زیاد بود. متأسفانه دشمن هم سوءاستفاده می‌کرد و خرابکاری می‌کرد ولی با تدابیری که انجام شد خوشبختانه امنیت کامل برقرار شد و من این جا لازم است قبل از هر چیز یادی و تشکر ویژه‌ای کنم از خانواده‌های معظم شهدا، بخصوص خانواده‌های شهدای صنعت نفت، شهدای شرکت ملّی گاز، جانبازان و مجروحین که واقعاً اگر صبر و تلاش و همّت و پشتکار این عزیزان نبود ما این امنیت را نداشتیم و تمام اینها به خاطر این شهدای بزرگوار است.   آن زمانی که من به شرکت ملّی گاز آمدم پایان جنگ بود ولی در زمانی که در شرکت ملی نفت ایران بودم قضیه‌ی تأسیسات پالایشگاه تهران یادم است آن زمان که طبقه 15 وزارتخانه بودیم من خدمت آقای محمد نژاد بودم و بلافاصله صدای آژیر و بمباران پالایشگاه تهران شروع شد و پس از خبردار شدن آقای محمد نژاد، ایشان اولین کاری که کرد جلسه‌اش را لغو کرد و به آقای صالحی فروز مدیر پالایش وقت شرکت ملّی نفت ایران مراجعه کرد و همان موقع سوار ماشین شدند و به اتفاق رفتند تا از نزدیک آنجا را ببینند و خسارت وارده را بررسی کنند که بعد بتوانند پیگیر راه اندازی آن باشند، این نشان‌دهنده‌ی این بود که مسئولین وزراتخانه چه در نفت و چه در گاز در زمان جنگ واقعاً عین 24 ساعت آماده همکاری جهت کمک بودند.من اگر برگردم عقب کماکان دوست داشتم در خدمت صنعت نفت باشم و آن دیدی که آن موقع داشتم را هنوز هم دارم. کمک به صنعت بود و تا جایی که بتوانم انجام وظیفه می کنم و هنوز هم اگر برگردم به عقب همان دید را دارم و با این حال کار کردن در کنار مسئولین برای من باعث افتخار است که بتوانم از تجربیاتشان استفاده کنم.

ناگفته ها و راز داری

 مسئولین کشور در شرکت ملّی گاز یا در نفت باشند یا هر جایی دیگر دید اول آنها اولویت کاری است. این‌ها مثل من و شما خانواده‌هایی دارند و ممکن است مشکلاتی داشته باشند. آن مسئول باید از طرف خانواده اش اطمینان خاطر داشته باشد تا بتواند به کارهای روزمره‌ی اداری برسد و دغدغه‌ی خانواده را نداشته باشد من با مدیران سابق و قبلی که کار می‌کردم تقریباً جزو خانواده‌ی آن‌ها حساب می‌شدم و این باعث افتخارم بوده که تا جایی که می‌توانم به این عزیزان کمک کنم تا این مسئولین بتوانند از نظر فکری راحت باشند و در اداره به آن هدف‌هایی که برای پیشبرد توسعه صنعت گاز یا نفت یا هر چیزی دارند برسند. من باید یک تشکر ویژه ای هم از همسر و فرزندانم بکنم چون اگر رضایت و مساعدت آنها نبود شاید در این چند سال طولانی که کمتر در کنارشان بودم و حتی بعضی از روزهای تعطیل یا تا پاسی از شب در اداره بودم با مشکل مواجه می شدم.

بهترین تصمیم مدیریتی شرکت ملی گاز ایران

به نظر بنده بهترین تصمیم احداث خط لوله‌ی انتقال گاز 48 اینچ شمال و شمال شرق کشور بود که به علت پایداری گاز در شبکه‌ی گاز استانهای حاشیه‌ی دریای خزر و شمال کشور کشیده شده بود ‌که اگر در زمستان، ترکمنستان بخواهد گاز را قطع کند، که البته در سال 92 گاز را قطع کرد ولی خوشبختانه با تدابیر اندیشه شده توسط مسئولین مربوطه باعث شد در شهرهای شمالی کشور مشکلی پیش نیاید که این بهترین تصمیم بود که گرفته شد . همان طور که سال 92 علیر‌غم سرمای شدید و نبود برق و آب خوشبختانه گاز آن مناطق نه تنها قطع نشد بلکه گرمایش گاز باعث کمک به مردم شمال کشور شد.

حذف واحد بازرسی فنی و تبعات آن

غیر از خطوطی که در سراسر کشور کشیده شد و احداث و بهره وری که سعی در گازرسانی به بسیاری از نقاط کشور بود ؛ پشتوانه‌ی آن یک چارت سازمانی قوی به نام واحد بازرسی فنی در شرکت ملی گاز بود . با توجه به رشد توسعه‌ی گازرسانی چنین چارت سازمانی بوده ولی متأسفانه این واحد مهم را در سال 86 حذف کردند .ما باید یک بازرسی فنی قوی داشته باشیم . من آن موقع هم گفته بودم که واحد بازرسی فنی وظیفه اش مهم است و باید از نظر استاندارد و ایمنی لوله‌ها و پوشش آن را ببینند و استاندار جهانی آن را تأیید کند متأسفانه علیرغم این که من مصر بودم و خیلی هم تلاش کردم که این چارت حذف نشود ولی متأسفانه بدترین تصمیم را گرفتند و تصمیم این بود که این چارت سازمانی مهم حذف شود. ولی خوشبختانه مجدداً این چارت سازمانی بعد از چند سال دوباره ایجاد شد واقعاً از نظر رعایت اصول ایمنی برای حفظ جان مردم این نیز تصمیم  بسیار خوبی بود و من از اینکه مجدداً این واحد را در شرکت ملی گاز داریم قلباً راضی هستم.

پیشنهاد به نسل جوان و افراد شاغل در صنعت نفت و گاز

اول اینکه کسانیکه می‌خواهند بیآیند مشغول شوند، چه در حوزه ی نفت و چه در گاز و در واحد‌های دیگر، نظم و انضباط و مقررات اداری را سرلوحه ی خودشان قرار بدهند، اصول ایمنی و مسائل امنیتی آنجا را رعایت کنند، دومین کاری که می‌توانند آن جا انجام بدهند  این است که پشتکار جدی در کار داشته باشند و این که با تکنولوژی روز آشنایی پیدا کنند. دوست دارم که جوان‌های مملکت ما که سرمایه‌های آینده کشورمان هستند روی پاهای خودشان بایستند و در کنار و زیر نظر افراد با تجربه باشند و به فکر موفقیت و سربلندی کشورشان باشند .

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1397/03/05 - ١١:٤٤
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 3586
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: