صفحه اصلی > دانش و اطلاعات > پیشکسوتان صنعت گاز > مصاحبه با پیشکسوتان تلاشگر  


نسخه چاپي

نکوغوس (نیکول) موسی‌خانیان


پیشینه فعالیت در صنعت نفت تا پالایشگاه بیدبلند

اینجانب نکوغوس (نیکول) موسی‌خانیان هستم. در سال 1328 در شرکت ‌ملی نفت ایران استخدام‌ شدم. 46 سال سابقۀ خدمت در صنعت نفت و گاز کشور را دارم، که 28 سال از این سال‌ها را در شرکت ملی گاز ایران اشتغال داشتم. شاهد افتتاح پالایشگاه بیدبلند، اولین پالایشگاه گاز ایران در سال 1350 بوده‌ام. در مشاغل مختلف چه در شرکت‌های عامل نفت، چه در شرکت سهامی نفت و چه در شرکت نفت ملی ایران بخش امور غیرصنعتی مشغول به انجام وظیفه‌ بوده‌ام. در 28 سال گذشته در شرکت ملی گاز ایران در بیدبلند و در منطقۀ 2 خط لولۀ عملیات ری و ستاد شرکت ملی گاز ایران خدمت می‌کردم.
بنده مدتی کارمند امور رفاه و امور اداری بودم و در پست‌های متفاوتی انجام وظیفه کرده‌ام؛ مدتی سرپرست روابط  کارکنان، امور اداری مزایای کارکنان، کارشناس ارشد کاریابی و کنترل مشاغل و برنامه ریزی نیروی انسانی، رئیس کاریابی متمرکز ستاد، رئیس برنامه ریزی جانشینی نیروی انسانی بوده‌ام و آخرین مسئولیتی که به بنده واگذار شده است، ریاست هماهنگی طرح و برنامه ریزی نیروی انسانی بوده است.
در سال 1328 (1949 میلادی) وارد صنعت نفت شده‌ و تا سال 1340 در شرکت نفت حضور داشته‌ام. در شهریور 1340 و همزمان با برقراری و فعالیت امور غیرصنعتی شرکت ملی نفت ایران، که از شرکت نفت جدا شد، به شرکت ملی نفت در امیدیه منتقل شدم. همزمان با انتقال کارکنان، به ‌عنوان مسئول امور اداری عهده‌دار استقرار کارکنان شدم. در آنجا مسئولیت‌های مختلفی در بخش روابط کارکنان شرکت ملی نفت ایران داشته‌ام و بعد از مدتی در سال 1348 به شرکت ملی گاز پالایشگاه گاز بیدبلند منتقل شدم. و درواقع برجسته ترین فعالیت‌های من تأمین و تجهیز نیروی انسانی پالایشگاه‌های بیدبلند، شهید هاشمی¬نژاد و کنگان بوده است.

تجهیز نیروی انسانی

-در سال 1348در شرکت ملی نفت، که بخش «امور غیر صنعتی» ایجاد شد برای تأسیس شرکت ملی گاز نیاز به نیروی انسانی داشتند. به همین دلیل مدیران با شناختی که از من داشتند، پیشنهاد کردند که جزو کارکنانی باشم که باید به شرکت ملی گاز منتقل شوم و این پیشنهاد عملی شد. تا سال 1352در پالایشگاه گاز بیدبلند مشغول بودم و بعد با پیشنهاد شرکت و تغییراتی که پیش آمد، به منطقۀ 2 تهران (ری) منتقل شدم.3 سال در عملیات خط لولۀ ری شرکت داشتم و در فروردین سال 1355 به ستاد برنامه ریزی نیروی انسانی شرکت ملی گاز انتقال یافتم. در این ستاد به برنامه ریزی نیروی انسانی مشغول بودم و مسئولیت انتصابات، ارتقا و جا به ‌جایی کارکنان را عهده‌دار بودم. پس از انقلاب و در دوران جنگ تحمیلی عده‌ای از کارکنان پالایشگاه آبادان را به پالایشگاه کنگان منتقل کردیم. این انتخاب و انتقال، از کارهای مثبتی بود که در آن زمان انجام شد. عده‌ای از این افراد را نیز به پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد فرستادیم.

حضور در مراسم تأسیس خط لولۀ نفت از جنوب امیدیه به خارک و همچنین احداث خط لولۀ سراسری گاز جنوب به آستارا

-من خاطرۀ تلخی از بیدبلند دارم، در سال 1350 قبل از افتتاح پالایشگاه بیدبلند در ورودی پالایشگاه گاز انفجاری رخ داد. یکی از پیمانکاران خارجی که در حال جوش ‌دادن قسمتی از خط لوله بود، متاسفانه لولۀ گاز ورودی بیدبلند منفجر شد و حدود 28 نفر از کارکنان پیمانکاری کشته‌ شدند، و آن حادثه مایه غم و تأسف فراوانی شد و من مسئول جابه‌جایی و انتقال آسیب‌دیدگان به بیمارستان و مواردی از این دست بودم.
اما در شرکت ملی نفت و شرکت ملی گاز اتفاقات خوشایندی هم روی می داد که از جملۀ آنها، حضور در مراسم کلنگ زنی تأسیس خط لولۀ نفت از جنوب امیدیه به خارک و همچنین احداث خط لولۀ سراسری گاز جنوب به آستارا بوده است. همچنین در افتتاح پالایشگاه گاز بیدبلند حضور داشتم که بعد از آن با تصمیم‌گیری درست و به جا، موفق به تأمین نیروی انسانی شدیم. انجام مصاحبه برای تأمین نیروی انسانی پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد و تأمین نیروی انسانی آن، و پس از آن انجام وظایف مشابهی برای کنگان از خاطرات خوبی است که از آن دوران دارم.

لزوم انجام مسئولیت به نحو احسن

تخصص بنده که کارشناس مشاغل بودم باعث می‌شد بتوانم ازعهدۀ مسئولیت خود در راستای راهنمایی همکاران عزیز و حل مشکلات کارکنان بر‌آیم و در عمل طوری کار کرده‌ام که انضباط اداری، وقت شناسی و مسؤولیت‌ پذیری را به همۀ همکاران منتقل کنم و همیشه تأکید بر این داشتم که مراجعه کنندگان  بایستی مورد احترام قرار بگیرند و این نکته فراموش نشود که همیشه حق با مراجعه کننده است. همیشه تأکید برانجام دادن درست کارها داشته ام به طوری که خواسته‌ها و انتظارات شرکتی که برای آن کار می‌کنیم و از آن حقوق می‌گیریم به طور کامل برآورده شود و نیز سعی کرده‌ام با توجه به سیاست کلی شرکت انجام امور را با رعایت مجموعه مقررات شرکت به پیش ببرم.
 به تمام همکاران فعلی هم عرض می‌کنم: «چه دوستانی که در شرکت ملی گاز ایران مشغولند و چه آنان که در صنعت نفت انجام وظیفه می‌کنند» جدی باشید، کار را همیشه جدی بگیرید؛ جدیت در کار در کنار وقت-شناسی، برنامه‌ریزی صحیح برای کار و پرهیز از اظهار خستگی لازمه انجام مسئولیت به نحو مطلوب است.
 

رعایت حق و حقوق افراد به هنگام انتصاب

-همۀ ما در مقابل قوانین و مقررات شرکت مسئولیم و هنگام انجام انتصابات باید حق و حقوق افرادی که شایستگی دارند رعایت شود، و با توجه به اینکه من جزو افرادی بوده‌ام که در این نقل و انتقالات و انتصابات و تناسب آنها با مقررات، و مجموعۀ شرایطی که در شرکت حاکم بوده است نقش داشته‌ام، تمام تلاشم را کرده‌ام و به سایرهمکارانم نیز همین توصیه را داشته ام که روند این تصمیم‌گیری با توجه به مباحثاتی که با مدیریت داشته‌ایم، همیشه مورد تأیید بوده است. پیشنهاد‌ها و تصمیمات ما در این زمینه همیشه مورداستقبال بوده و همۀ سعی و کوشش ما و تصمیمات ما این بوده است که حق هر کسی ادا شود و نیروی مناسب در جایگاه مناسب قرار بگیرد، به طوری که شرکت ملی گاز ایران از این بابت دچار ضرر نشود.
 تخصص و تجربه از عوامل مهم حضور در شرکت ملی گاز است، چرا که فرد باید بتواند هم از عهدۀ انجام کار خود برآید و هم به درستی موقعیت خود شرکت را حفظ کند.

توصیه به نسل جوان و افراد شاغل در شرکت

امروزه، شرایط با گذشته خیلی فرق می‌کند و شرایطی که در آن سیستم‌های الکترونیکی و نیروی انسانی مسلط وجود دارد با شرایطی که ما در 30 تا 60 سال پیش امور را انجام می‌دادیم، بسیار متفاوت است. در آن موقع وقتی ما می‌خواستیم لیستی از کارکنان شرکت بدهیم لازم بود یک هفته زمان صرف آن کنیم تا بتوانیم آن را تهیه کنیم.
در شرایط فعلی توصیه‌ام به جوانان و همکاران این است که کوشش و جدیت در کار، انجام وظیفه به شیوۀ مناسب، استفادۀ درست از تخصص خود را از یاد نبرند و آگاه باشند که شرکت ملی گاز ایران و اصولاً صنعت نفت باید روز به ‌روز ترقی و پیشرفت کند و این انجام نخواهد شد جز با تلاش و کوشش همین دوستان. توصیۀ من این است که نسل جوان، کارکنان فعلی و تازه استخدام‌های شرکت، آموزش‌های لازم را در شرکت ملی گاز ببینند و در به کار بردن تخصص خود برای پیشرفت گاز از هیچ کوششی فروگذار نکنند.

ارزیابی فعالیت های شرکت ملی گاز ایران

وقتی شرکت ملی گاز به طور مستقل اعلام موجودیت کرد و بنا شد که از شرکت ملی نفت جدا بشود همه فکر می‌کردند کار خیلی ساده‌ای است.
 در آن زمان پیش‌بینی این بود که این صنعت ظرف 10 تا 20 سال تاثیر خود را در کشور نشان بدهد. متخصصینی که در آن زمان مسئولیت شرکت ملی گاز را برعهده داشتند، به‌ خوبی می‌دانستند که این صنعت جایگزین خیلی از کارهای برق، آب و نیروهای دیگر خواهد بود؛ که خوشبختانه در عمل بعد از 50 سال به نتیجه رسید و در حال حاضر این اطمینان حاصل شده که با همت کارکنان و پیشنهادات مناسبشان و همچنین فعالیت مستمر می‌توان به‌ هدف رسید، به طوری که توانستیم پوشش گازرسانی را از یکی دو ناحیۀ گازرسانی‌شده به تمام نواحی برسانیم و کل کشور را زیر پوشش شرکت ملی گاز قرار بدهیم، و این جای بسی خوشحالی دارد.
وقتی بیدبلند شروع به کار کرد، تصور می‌کردند همین کافی است و وقتی این پروژه تمام شد، مسیر 1124 کیلومتر خط لوله خواهد توانست جوابگو باشد. اما دیدیم که با فعالیت شرکت ملی گاز به تدریج چندین لولۀ گاز موازی با آن لولۀ اصلی هم کشیده شد. پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد و پالایشگاه گاز کنگان تأسیس شد و در حال‌ حاضر خوشبختانه نیازهای گاز کشور از هشت پالایشگاه گاز به خوبی تأمین شده و مردم عزیز کشورمان از این موهبت الهی بهره مند می گردند.

فعالیت در شرکت نفت

من با خانواده‌ای صنعت نفتی بزرگ شدم. چرا که از خانوادۀ ما، پدر من عضو کارکنان شرکت نفت بوده است. در خانواده،‌ من، برادرم و دیگران، عضو شرکت نفت بودیم. و همیشه دیدگاهم این بود که صنعت نفت، صنعتی است که امکان خدمت و تأثیر زیادی دارد و هم شرکت نفت و هم شرکت ملی گاز از آن صنایع خدمتگزار هستند. مهم‌تر از همه اینکه این صنعت توانسته است خود را نشان دهد. در اینجا لازم است بگویم که کارکنان جوان و کارکنان بزرگ خانوادۀ گاز می‌توانند نقش مهمتری در پیشرفت این صنعت داشته باشند.
بیشتر کسانی که در جنوب زندگی می‌کردند معمولاً اغلب به کار کردن در شرکت نفت تمایل داشتند. این یک واقعیت بوده و من هم یکی از همین‌ افراد بودم که البته دوست‌ داشتم که به شرکت نفت بیایم.
حتی اگر زمان دوباره به عقب برگردد مجددا همین را انتخاب می‌کردم. البته همۀ سازمان‌های دیگر نیز بسیار محترم و قابل ‌قبول هستند و متعلق به کشور عزیزمان هستند، ولی صنعت نفت و صنعت گاز از دیدگاه من حس و حال دیگری دارد. البته این به ‌هرحال بستگی به علایق مردم دارد، من از فضای کاری صنعت نفت و گاز استقبال کردم.

چالش‌ها و معضلات در تصمیم‌گیری های مدیریتی

همیشه کار من موفقیت آمیز نبوده و همیشه نیز بدون مشکل نبوده‌ام. به‌ هرحال در برخورد با نیروی انسانی و انجام کارهای مربوط به آنها، به ظرافت زیادی نیاز است و خیلی با احتیاط باید عمل کرد. من اگر مثلاً  پیشنهاد کسی را که مشکل خانوادگی داشته رد کرده‌ام و او نتوانسته از ناحیه¬ای به ناحیۀ دیگر منتقل شود و نتوانستم برای انجام استخدامش کاری کنم، مسلماً این عمل من باعث رنجش خاطر او شده است، ولی آنچه ما با همکاران انجام دادیم، کاری بوده که در آن موقع درست تشخیص داده شده است.
واقعاً خوشحالم از اینکه الان دوستان زیادی شرکت ملی گاز دارم و در کنار هم هستیم، و همیشه خاطرۀ خوبی از دوستان و همکاران دارم که همۀ آن خاطرات سرمایۀ من و همکاران من بوده است؛ سرمایۀ من دوستان شرکتی من بودند.

تأمین نیاز همۀ مردم و صادرات آن؛ ایده آل برای شرکت گاز

ایده‌آل من این است که شرکت ملّی گاز بتواند آنقدر پیشرفت کند که هیچ ایرانی و هیچ خانواده‌ای بدون گاز نباشد، و همۀ خانواده‌‌های محترم این ملت بتوانند از این صنعت عظیم و منابع طبیعی خدادادی استفاده کنند. در مجموع هیچ کس بدون گاز نباشد. شرکت ملی گاز آنقدر پیشرفت کند و به‌ جایی برسد که حتی بتواند به کشورهای دیگر نیز گاز صادر کند. و افزون بر تأمین انرژی که اکنون مور نیاز جامعه است، بتواند به همۀ کشورهایی که گاز نیاز دارند نیز گاز صادر کند و از این بابت، ملت ایران نیز بتواند بهرۀ خوبی داشته باشد.

 

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1397/03/05 - ١١:٤٥
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 2989
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: